Najczęściej zadawane pytania

Pytanie: Kim jest akceptant?

Odpowiedź: Akceptant jest podmiotem, który zawiera umowę z agentem rozliczeniowym lub bankiem akceptanta na akceptowanie płatności kartą za dostarczone towary lub usługi.


Pytanie: Czym są karty kredytowe/debetowe i jak działają?

Odpowiedź: Sprzedawcy mogą akceptować karty kredytowe MasterCard lub karty debetowe MasterCard. Karty kredytowe pozwalają konsumentom na dokonywanie zakupów do wysokości ustalonego limitu kredytowego uzyskanego w banku wydającym kartę. Limit kredytowy to kwota wydatków ustalona przez bank wydający kartę na podstawie profilu kredytowego konsumenta. Karta debetowa pozwala konsumentowi na dokonanie zakupu przy wykorzystaniu środków dostępnych na rachunku bankowym. Kwoty za zakupy dokonywane kartami debetowymi są ściągane bezpośrednio z konta bankowego konsumenta i pojawiają się na wyciągu bankowym konsumenta. Dowiedz się więcej o tym, na czym polegają transakcje.


Pytanie: Jak zacząć akceptować karty MasterCard?

Odpowiedź: Pierwszym krokiem do tego, aby móc akceptować karty MasterCard, jest skontaktowanie się z bankiem w celu uzyskania danych agenta rozliczeniowego lub podmiotu świadczącego usługi przetwarzania na rzecz agenta rozliczeniowego (Member Service Provider – MSP), aby ubiegać się o konto akceptanta. MSP to firmy trzecie, które świadczą usługi w imieniu banków licencjonowanych przez MasterCard i działają jako pośrednicy agenta rozliczeniowego.


Pytanie: Kim jest agent rozliczeniowy i dlaczego go potrzebuję?

Odpowiedź: Agent rozliczeniowy, zwany także bankiem akceptanta, jest instytucją finansową licencjonowaną przez MasterCard, która przetwarza transakcje poprzez system rozliczeń i rozrachunków MasterCard. Agent rozliczeniowy przeznaczony jest do przetwarzania i rozliczania transakcji przez sieć MasterCard. Agenci rozliczeniowi lub ich MSP sprzedają usługi przetwarzania danych akceptantom bezpośrednio, lub zatrudniają firmy trzecie dokonujące sprzedaży w ich imieniu. Jednak te firmy muszą być zarejestrowane w MasterCard i informacja, czyim są przedstawicielem, musi być wyszczególniona na ich wizytówkach i w materiałach reklamowych. Na umowie z akceptantem powinna być również wyraźnie oznaczona nazwa banku.


Pytanie: Jak długo trzeba czekać, zanim rozpocznę akceptowanie kart MasterCard?

Odpowiedź: Zależy to od wybranego agenta rozliczeniowego i typu działalności, jaką prowadzisz. Standardowy czas oczekiwania to około 1 miesiąca.


Pytanie: Czy będę ponosić jakieś koszty?

Odpowiedź: Tak. Koszty, które ponosisz, będą podawane przez Twojego agenta rozliczeniowego.


Pytanie: Czy mam jakieś obowiązki, jeśli akceptuję płatności kartami MasterCard?

Odpowiedź:Tak, musisz przestrzegać regulaminu MasterCard dla akceptantów i zasad określonych przez agenta rozliczeniowego. Przeczytaj regulamin MasterCard dla akceptantów.


Pytanie: Jakie są korzyści z akceptacji kart MasterCard?

Odpowiedź: Nieważne, czy tworzysz nową firmę, czy Twoje przedsiębiorstwo ma już ugruntowaną pozycję, decyzja o akceptacji płatności kartą może mieć duży pozytywny wpływ na wynik biznesowy.

Zwiększenie sprzedaży
Konsumenci wydają więcej, gdy nie są ograniczeni ilością gotówki w portfelu. Możesz zaobserwować zwiększone zakupy produktów z wyższej półki, jak również produktów luksusowych. A klienci będą odwiedzać Twój sklep częściej.

Zadowolenie klienta
Twoi klienci z pewnością docenią fakt, że pozwalasz im na elastyczny wybór sposobu zapłaty, w tym kartą kredytową lub debetową. Zadowoleni klienci są bardziej lojalni.

Szybkość obsługi w kasie
Klienci przy kasie będą obsługiwani szybciej dzięki szybszym płatnościom elektronicznym. Koniec oczekiwania na wydanie reszty.

Poprawiona wydajność
Transakcje kartami odbywają się drogą elektroniczną, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie minimalizując obsługę gotówki i jej rozliczania. Umożliwia to skoncentrowanie się na rzeczach ważniejszych, takich jak zarządzanie i rozwój firmy.

Bezpieczeństwo
Dzięki mniejszej ilości gotówki Twoja firma jest w mniejszym stopniu narażona na kradzieże i/lub przyjmowanie fałszywych znaków pieniężnych.

Usługa przewalutowania
Płatności elektroniczne kartami MasterCard i Maestro® rozliczane są w walucie, w której sprzedawane są towary i usługi, niezależnie od tego, skąd pochodzi właściciel karty.


Pytanie: Jakie programy kartowe oferuje MasterCard?

Odpowiedź: MasterCard Worldwide dostarcza wiele innowacyjnych rozwiązań płatniczych dla konsumentów i firm na całym świecie. Przeczytaj więcej o naszych produktach.


Pytanie: Do kogo mam zadzwonić, jeśli mam problem z moim terminalem?

Odpowiedź: Skontaktuj się z agentem rozliczeniowym, który uruchomił dla Ciebie możliwość akceptowania kart MasterCard.