Mądrze kontroluj swoje wydatki

Kolejny krok do pełnej wygody!

Poniżej możesz poznać proste zasady, by jak najlepiej korzystać ze wszystkich możliwości, jakie otwierają się przed Tobą.

Zrozumieć karty kredytowe

W tej sekcji znajdziesz kilka przydatnych informacji dotyczących kart, poznaj różnice między kartą kredytową a debetową oraz rady, jak wybrać kartę i jak z niej korzystać.

Wybór karty

Co powinieneś wiedzieć o kartach, zanim wybierzesz tę właściwą. Dowiedz się wszystkiego o corocznych opłatach i akceptacji na całym świecie.

Korzystanie z karty

Dowiedz się więcej na temat akceptacji kart Mastercard® na świecie – jak sprawdzić, czy karty Mastercard są akceptowane w danym punkcie handlowo-usługowym, jak bezpiecznie dokonywać zakupów i co zrobić, jeżeli napotkasz problem w punkcie handlowo-usługowym.

Ochrona przed oszustami

Dowiedz się więcej na temat różnych form oszustw i sposobów zabezpieczania się przed nimi.

 

Czym jest kredyt?

Kredyt to umowa pomiędzy organizacją udzielającą kredytu (taką jak np. bank lub instytucja wydająca karty kredytowe) a Tobą – kredytobiorcą. Dzięki umowie dostajesz pieniądze na konto lub na kartę kredytową. Warunki spłaty, w tym oprocentowanie, są zazwyczaj ustalane z góry i regulowane w umowie pomiędzy Tobą a Twoim bankiem.

Różnice pomiędzy kartami kredytowymi i debetowymi

Karta kredytowa

Możesz robić zakupy do wysokości limitu Twojego kredytu. Kiedy otrzymasz wyciąg z konta karty, spłać przynajmniej kwotę minimalną. Banki pobierają odsetki od niespłaconej kwoty. Generalnie, jeżeli spłacisz całość kredytu pod koniec miesiąca, nie musisz płacić żadnych odsetek. Jeżeli pozostawisz jakąś kwotę niespłaconą, będą naliczane odsetki według wcześniej ustalonej rocznej stopy oprocentowania, której poziom zależy od banku – wydawcy karty.

Karta debetowa

Środki są automatycznie pobierane z Twojego rachunku na pokrycie ponoszonych kosztów. Możesz wydać całą kwotę środków zgromadzonych na Twoim rachunku.

Budowanie swojej wiarygodności kredytowej

Po pierwsze, złóż wniosek o kartę kredytową, która odpowiada Twoim potrzebom i wydatkom. Po drugie, wybierz kartę. Jeżeli będziesz terminowo spłacać kredyt wykorzystany na zakupy, zbudujesz sobie dobrą historię kredytową.

Dbanie o dobrą historię kredytową

Najważniejsze jest regularne spłacanie kredytu na karcie kredytowej. Co miesiąc spłacaj całość kredytu lub tyle, na ile sobie możesz pozwolić (przynajmniej kwotę minimalną). Jeżeli wyciąg otrzymasz z opóźnieniem lub jeżeli nie będziesz w stanie spłacić kredytu w terminie, skontaktuj się z wydawcą karty w celu uzgodnienia odpowiedniej kwoty spłaty.

Jeżeli wiesz, że będziesz przenosił część kredytu na kolejne miesiące, rozważ wybór karty kredytowej o niskim oprocentowaniu. Ponadto upewnij się, że wiesz, jaka jest suma narastających odsetek – należnych wydawcy karty oprócz kwoty wykorzystanej na zakupy oraz odsetek niezapłaconych w poprzednich miesiącach. Karty kredytowe są świetnym sposobem na zarządzanie swoimi finansami, pod warunkiem że myślisz o swoich wydatkach w okresie długoterminowym.

Opłaty za używanie karty

Wysokość oprocentowania decyduje o kosztach, jakie ponosisz z tytułu używania swojej karty. Roczna stopa oprocentowania to wysokość oprocentowania w skali roku, jakie płacisz od niespłaconej części kredytu. Opłata jest naliczana jako procent od Twojego niespłaconego kredytu (zakupy i opłaty pomniejszone o płatności lub zaksięgowane uznania rachunku).

Premie

Programy premiowe mogą zwiększyć wartość kart kredytowych i debetowych. Program premiowy polega zazwyczaj na naliczaniu punktów z tytułu zakupów lub transakcji dokonywanych za pomocą karty. Punkty takie można zamienić na nagrody, takie jak różne towary i usługi, bilety lotnicze, pakiety wakacyjne i inne.

Opłaty roczne

Wydawcy kart mogą pobierać opłatę roczną, która pomaga im pokryć koszty, jakie ponoszą z tytułu prowadzenia rachunków.

Akceptacja na świecie

Ważną cechą karty jest sieć jej akceptacji. Przy ponad 32 milionach punktów akceptacji, żadna inna karta nie jest akceptowana w większej ilości miejsc i przez większą liczbę punktów handlowo-usługowych niż karta Mastercard®.

Jak złożyć wniosek o wydanie karty?

Mastercard Worldwide bezpośrednio nie zajmuje się wydawaniem kart. Karty są natomiast wydawane przez współpracujące banki i instytucje finansowe.

Zalety ogólnoświatowego zasięgu, wygody i bezpieczeństwa

Dzięki Mastercard® Twoje codzienne zakupy, realizowane przez Internet lub bezpośrednio, np. w lokalach gastronomicznych czy na stacjach benzynowych, są szybsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze. Możesz wybierać spośród wielu rozwiązań oferowanych przez Mastercard. Zapytaj w swoim banku, jakie produkty Mastercard najbardziej Ci się przydadzą.

Jak się dowiedzieć, czy dany punkt handlowo-usługowy akceptuje karty Mastercard?

Sprawdź obecność logo Mastercard, które zazwyczaj jest eksponowane w widocznym miejscu. Jeżeli nie widzisz logo, zapytaj, czy karta jest akceptowana.

W razie problemów

W określonych sytuacjach, kiedy jesteś niezadowolony z jakości towaru lub wykonania usługi, masz prawo do wycofania płatności. Skontaktuj się z wydawcą karty, żeby dowiedzieć się, jaka jest procedura postępowania.

Gdzie możesz korzystać z karty?

Z kart Mastercard można korzystać w licznych sklepach, restauracjach, hotelach, liniach lotniczych, agencjach wynajmu samochodów, stacjach benzynowych i innych punktach handlowo-usługowych na całym świecie. Podsumowując, karty Mastercard są akceptowane w milionach miejsc na całym świecie.

Oto kilka kroków, które powinieneś podjąć, aby ograniczyć możliwość wystąpienia przestępstwa związanego z nieuprawnionym wykorzystaniem Twojej karty.

 • Podpisuj nowe karty zaraz po ich otrzymaniu.
 • Przechowuj swój numer rachunku karty i osobisty numer identyfikacyjny (PIN) w bezpiecznym miejscu.
 • Okresowo sprawdzaj, czy nie brakuje żadnej z Twoich kart.
 • Niszcz kopie potwierdzeń transakcji, biletów lotniczych, tras podróży i innych dokumentów, na których widnieją numery Twoich kart.
 • Zapamiętaj swój numer PIN i nikomu go nie podawaj.
 • Sprawdzaj nieznane Ci firmy, dzwoniąc do organizacji konsumenckich.
 • Nie udzielaj poufnych informacji, jeśli nie jest to konieczne.
 • Nigdy nie podawaj nikomu hasła, którego używasz do logowania się do rachunku internetowego lub do dostawcy usług internetowych.
 • Nie ujawniaj informacji dotyczących rachunku lub numeru swojej karty, chyba że dokonujesz za jej pomocą zakupów.

Co zrobić, jeżeli podejrzewasz, że dokonano oszustwa?

Niezwłocznie zadzwoń do banku lub instytucji finansowej, która wydała Twoją kartę. Wydawca Twojej karty może zastrzec Twoją obecną kartę i wydać nową. Sprawdź u wydawcy, czy nie został zmieniony Twój adres korespondencyjny.

Jeżeli nadal masz kartę, a na wyciągu z niej pojawiają się transakcje noszące znamiona oszustwa, zadzwoń do wydawcy, żeby zgłosić ten fakt i zastrzec kartę.

Wyłudzenie poufnych informacji

Możesz być pewien, że Twój bank lub inna instytucja finansowa nigdy nie poprosi Cię o ujawnienie numeru karty i kodu PIN drogą mailową lub telefoniczną. Jeżeli dostaniesz maila o takiej treści, najprawdopodobniej będzie to próba oszustwa zwanego wyłudzeniem poufnych informacji.

Żeby nie stać się jego ofiarą, nie podawaj osobistych danych finansowych przez Internet.

Upewnij się, że podczas podawania swojego numeru karty jesteś na bezpiecznej stronie.

Nie miej zaufania do linków przesyłanych w mailach. Dokonując zakupów, wpisuj nazwę strony banku, sklepu czy serwisu aukcyjnego odręcznie.

Skimming – skanowanie informacji zapisanych na karcie

Skimming to kradzież informacji zapisanych na karcie, potrzebnych do dokonania transakcji.

Złodziej posługuje się małym urządzeniem elektronicznym, za pomocą którego kopiuje numery karty płatniczej. Skimming bankomatowy ma miejsce, jeżeli przestępca instaluje na bankomacie urządzenie lub kilka urządzeń, które służą do pozyskiwania danych. Najnowsze bankomaty wyświetlają zdjęcie, jak powinno wyglądać wnętrze bankomatu z ekranem i klawiaturą, żeby ich użytkownicy mogli zorientować się, czy nie zostały doinstalowane jakieś dodatkowe urządzenia.

Bezpieczne zakupy w Internecie z kartą Mastercard®

Mastercard nieustannie wdraża skuteczne narzędzia służące do zabezpieczenia transakcji dokonywanych w Internecie. Taką ochroną zarówno dla użytkowników karty, jak i punktów handlowo-usługowych jest SecureCode™. Jeśli zobaczysz logo Mastercard SecureCode na stronie sklepu internetowego, oznacza to, że Twoja transakcja jest zabezpieczona za pomocą kodu jednorazowego użytku i/lub specjalnego urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze swoim wydawcą karty.

Ponadto w celu zabezpieczenia transakcji możesz podejmować następujące kroki:

 • Sprawdź reputację sprzedawcy.
 • Dowiedz się jak najwięcej o firmach lub osobach, zanim zawrzesz z nimi transakcję.
 • Zasięgnij więcej informacji na temat skarg i reklamacji w oddziałach Federacji Konsumentów lub innych instytucjach ochrony konsumenta.
 • Sprawdź, czy strona internetowa sprzedawcy ma forum komentarzy, gdzie inne osoby, które zawarły transakcje ze sprzedawcą, mogą umieszczać informacje o swoich doświadczeniach z danym sprzedawcą.
 • Zapytaj znajomych o ich ulubione sklepy internetowe.
 • Bądź czujny. Fakt, że sprzedawca nie ma żadnych skarg czy reklamacji lub ma dobrą reputację, nie gwarantuje, że w przypadku Twojej transakcji wszystko obędzie się bez problemów.
 • Zanim podasz detale karty:
  • Zwróć uwagę na symbol kłódki w pasku adresowym sklepu.
  • Szukaj logo Mastercard SecureCode, które jest synonimem bezpieczeństwa transakcji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat punktu handlowo-usługowego:

 • Sprawdź jego stronę internetową i zobacz, czy klienci mogą wyrażać swoje skargi lub pozytywne opinie.
 • Zapytaj swoich znajomych o ich doświadczenia związane z zakupami przez Internet.