Skip to Content

Co to jest Mastercard Identity Check?

Od 14 września 2019 r. zaczyna obowiązywać nowy europejski wymóg prawny – silne uwierzytelnianie klienta (ang. Strong Customer Authentication, SCA).

Mastercard Identity Check to narzędzie do uwierzytelniania transakcji internetowych, które wykorzystuje standard EMV® 3DS Secure, by zweryfikować, czy zakupu dokonuje posiadacz karty.

Mastercard Identity Check ułatwia bankom wprowadzanie wygodnego uwierzytelnienia za pomocą biometrii, w związku z czym zwiększy się bezpieczeństwo płatności kartą. Nowe prawodawstwo zakłada uwierzytelnianie wieloelementowe, wymagające co najmniej dwóch z trzech następujących metod weryfikacji:

Rozwiązanie Mastercard Identity Check Mobile umożliwia stosowanie wyjątków od silnego uwierzytelnienia, które są opisane w dyrektywie europejskiej (PSD2). Dzięki temu w sklepach i aplikacjach mobilnych, w których płacisz teraz jednym kliknięciem, bank będzie mógł w dalszym ciągu umożliwić Ci taką płatność, ale nadal będzie zobowiązany do sprawdzenia takiej transakcji.

Wyjątki, które dopuszcza PSD2, to między innymi:

  • transakcje niskokwotowe, np. zakup biletów komunikacji miejskiej w aplikacji,
  • płatności cykliczne – np. abonamenty cyfrowe, jak Netflix czy Spotify,
  • transakcje w sklepach z białej listy (u detalistów wskazanych przez konsumenta).

Od września podczas dokonywania płatności kartą Mastercard w internecie będziesz mógł autoryzować transakcje np. odciskiem palca.

Kolejne kroki mogą się różnić w zależności od tego, na jakim urządzeniu dokonujesz zakupu. O szczegóły zapytaj swój bank.

 

Zalety standardu Mastercard Identity Check

Sprawdź, jak o bezpieczeństwo dba Twój bank

 

Najczęstsze pytania